Rozrasta się Opolskie ze smakiem!

Firma Kozia Farma z Wysokiej oraz Miody Rudnickie, to kulinarne inicjatywy, które zostały przyjęte do grona producentów „Opolskie ze smakiem”. W Zamku w Mosznej w trakcie szkolenia dla uczestników tej sieci mówiono również o różnych formach wsparcia skierowanych do producentów żywności.

„Opolskie ze smakiem” to inicjatywa, która skupia producentów żywności z naszego regionu. Przypomnijmy – w 2023 roku województwo opolskie jako pierwsze w Polsce zdecydowało się o utworzeniu swojej sieci, skupiającej firmy, przedsiębiorstwa, środowiska czy przedsięwzięcia kulinarne. Wtedy było to pokłosie wystąpienia z europejskiej sieci „Dziedzictwa Kulinarnego”.

Pod logotypem z charakterystyczną niebieską pokrywką i garnkiem, które zdobią już wiele restauracji czy firm, gdzie produkowana jest żywność, znalazło się już 77 inicjatyw czy firm.

Wśród tych najnowszych jest Kozia Farma z Wysokiej prowadzona przez małżeństwo Anety i Andrzeja Pająków. Wcześniej w czyn wprowadzili wiele pomysłów. Ten ostatni polegał na zakupie kóz i dostarczaniu mleka do przedsiębiorstw, które miały je przetwarzać. Ostatecznie postawili również na wyrabianie swoich serów. – Prowadzimy gospodarstwo od 2015 roku, ale dopiero w tym roku zaczęliśmy produkować sery. Tak się narodziła Kozia Farma. Jesteśmy jak chodzi o sery raczkującym przedsiębiorcą. W soboty prowadzimy sprzedaż w naszym gospodarstwie, jedziemy tam gdzie jesteśmy zapraszani – mówi Aneta Pająk. Dodaje, że sieć „Opolskie ze smakiem” to parasol ochronny dla producentów. – Jako rolnicy wielokrotnie nie mamy czasu na myślenie o promocji czy marketingu. A tutaj pomagają nam profesjonaliści. „Opolskie ze smakiem” to również jakość – dodaje.

W Zamku w Mosznej charakterystyczną tabliczkę odebrał również Andrzej Krzak z gminy Rudniki, właściciel pasieki, która dziedziczona jest od pokoleń. – W 2010 roku Miody Rudnickie zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych. Wcześniej zrzeszaliśmy się w sieci „Dziedzictwo Kulinarne Opolskie”, teraz chcemy być wspólnie z wieloma naszymi znajomymi w sieci „Opolskie ze smakiem”. Są tutaj producenci, którzy stawiają na jakość i zdrową żywność. To również promocja tego co najlepsze – mówi Andrzej Krzak i dodaje on, że współpracuje już z wieloma opolskimi przedsiębiorcami.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła cieszy się, że sieć przyciąga najlepsze pomysły, które narodziły się w województwie opolskim. – Te wszystkie osoby każdego dnia zajmują się produkcją żywności. Prowadzą hodowle, pasieki, mają swoje restauracje oraz sady. Dbają o to, żeby na naszych stołach było smacznie i zdrowo. To są wspaniali ludzie, którzy prowadzą również edukację. Nawiązują do historii, zapraszają do siebie i opowiadają o przyrodzie. Potrafią zafascynować. Takie podejście daje im wyjątkową przewagę w ogólnopolskiej rywalizacji – mówi marszałek.

Członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka stawia na rozwój sieci. – Tradycja, nowoczesność i wielokulturowość województwa opolskiego znakomicie ukazuje się w inicjatywie „Opolskie ze Smakiem”. Nasi zrzeszeni przedsiębiorcy i producenci lokalnej i tradycyjnej żywności  dostrzegają korzyści. Dziś zachęcam każdego do dołączenia, a nas odbiorców czy turystów namawiam do zwracania uwagi na charakterystyczne logo – mówi.

Zrzeszone firmy mogą liczyć na szkolenia, pomoc w nawiązywaniu kontaktów, współpracę z innymi przedsiębiorcami i wsparcie marketingowe.

Na spotkaniu podsumowano tegoroczne działania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego na rzecz Opolskiego ze smakiem, które przedstawiła Joanna Harus, z-ca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Ciekawą ofertę wsparcia dla firm przedstawiło Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Dariusz Mazurczak z-ca Dyrektora, który zaprezentował „Ofertę wsparcia dla MŚP oraz mieszkańców województwa opolskiego”, oraz „Rozwój oferty wsparcia dla MŚP działających w obszarze specjalizacji inteligentnej województwa opolskiego „Technologie rolno-spożywczej” – projekt SMEOrigin” Marcin Staniszewski.
Bardzo ciekawym punktem spotkania było przedstawienie oferty Laboratorium Badania Jakości i Bezpieczeństwa Chemicznego Żywności z  Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Uniwersytetu Opolskiego, które przedstawiła dr hab., prof. UO Izabela Jasicka-Misiak Katedra Farmacji i Chemii Ekologicznej Wydział Chemii Uniwersytet Opolski