W dniu 27 sierpnia 2024 r. na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: Wyroby piekarnicze i cukiernicze: „piernik z latwergą” .
„Piernik z latwergą”, to ciasto, którego wyjątkowości szukać trzeba w dumnych, rozłożystych sadach, na terenie dawnych winnic zakładanych na Winiarach pod Głogówkiem oraz w starej tradycji piernikarskiej tej części Opolszczyzny. Z połączenia tych dwóch gałęzi dziedzictwa powstało ciasto, które na głogóweckich Winiarach znane jest jako „Piernik z latwergą”.
Tradycja wypieku piernika sięga na Winiarach XVIII wieku, odkąd w 1765 roku powstała tutaj rodzinna firma „Kniling, OberglogauAkomel-HonigkuchenFabrik”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „fabryka ciast miodowych”. Firma ta swoją pierwszą produkcję rozpoczęła w kamienicy na głogóweckim rynku, gdzie na samym początku pierniki można było kupić tylko raz w tygodniu. Taka działalność stanowiła typową konsekwencję tradycji piernikarskiej na Śląsku, w ramach której nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia pierniki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Powszechne stały się także na Śląsku rozdawane i spożywane przy uroczystych okazjach – czy to na weselach, chrztach, czy w Wielki Czwartek, na konsekracjach kościołów, na królewskich festynach strzeleckich, na wielkich jarmarkach lub w okresie Wielkiego Postu jako pokarm na czczo.
Szacuje się, że latwergę, czyli rodzaj powidła mieszanego z lokalnej odmiany gruszki Winówki, jabłek i na zmianę wiśni lub śliwek, dodano do ciasta pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku. Ogromna siła przywiązania do lokalnych produktów, na Winiarach doprowadziła do wyrobu jednego z najbardziej niepowtarzalnych w smaku ciast, którego nie da się upiec z żadnych innych składników, jak tylko tych, do których mamy dostęp na miejscu.
Przepis łączący ciasto piernikowe z latwergą stosowany jest przez mieszkanki Winiar od co najmniej trzech pokoleń i jest stałym elementem winiarskich stołów.
Wniosek o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych został złożony przez przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Głogówek – Winiary.