Nalewka orzechowa

Wygląd:

Płyn

Barwa:

Ciemnozielona lub brązowa

Konsystencja:

Płynna

Smak:

Zharmonizowany właściwy dla danej nalewki. Zapach czysty, właściwy, bez obcych posmaków.

Dodatkowe Informacje:

Zawartość alk. od 25%-75% Nalewka wyróżnia się niepowtarzalnym smakiem niedojrzałych owoców, ma specyficzny zapach gorzkawo-korzenny, z cierpkawą nutą. Smak gorzkawo-cierpki, ściągający oraz ciekawą ciemnobrunatną barwę. Zielone orzechy są najbogatszym naturalnym źródłem witaminy C, co świetnie wyczuwa się podczas degustacji nalewki.

Tradycja:

Nalewki to tradycyjny polski alkohol. Przygotowywano je od wieków według różnorodnych receptur. Najwięcej informacji o nalewkach pochodzi z XVIII wieku. Alkohol z owocami i ziołami przyrządzano przede wszystkim w dworach szlacheckich, ale w domach mieszczańskich i chłopskich również cieszył się dużym powodzeniem. Piwniczka z butelkami była dla polskiego szlachcica takim samym powodem do dumy jak rodowy herb. O nalewkach pisali m.in. Ignacy Krasicki, Wincenty Pol i Maria Rodziewiczówna. Dawniej nalewki były traktowane także jako lekarstwo. Z produkowanych dzisiaj przez przemysł spirytusowy alkoholi ziołowych jedynie nielicznym można przypisać właściwości lecznicze. Tymczasem nalewka robiona z zielonych orzechów jest bogatym źródłem witaminy C i pomaga leczyć niestrawność. Przepis na nalewkę orzechową pochodzi z Kresów, skąd został przywieziony na Ziemie Odzyskane w 1945 roku.

Nalewka orzechowa została wpisana na listę produktów tradycyjnych 10 października 2005 r. w kategorii Napoje w woj. opolskim.