Wygląd:
Produkt o regularnym kształcie i przekroju, w kolorze od jasnozielonego po oliwkowy
Kształt:
Kształt podłużny, przekrój owalny
Rozmiar:
Długość 6-8 cm, średnica 4-5 cm – w zależności od wielkości liścia kapusty
Barwa:
Barwa zewnętrzna – jasnozielona i oliwkowa, barwa na przekroju – brązowa
Konsystencja:
Produkt stały, miękki w dotyku
Smak:
Smak właściwy dla kapusty i kaszy gryczanej oraz parzonej cebuli; zapach skwarek i smażonej cebuli
Dodatkowe Informacje:
Produkt jest przeznaczony do bezpośredniego spożycia na zimno lub na gorąco, łatwy do przechowywania w warunkach domowych w chłodziarkach przez 1-4 dni. Gołąbki przechowywane w ten sposób nie tracą walorów smakowych ani odżywczych. Surowce potrzebne do sporządzenia potrawy są dostępne w każdym domu i charakteryzują się obecnością wielu wartościowych składników pokarmowych (np. kasza gryczana jest szczególnie bogata w węglowodany i witaminę B), a gotowa potrawa odznacza się dość dużą kalorycznością.
Tradycja:
Tradycyjne dania województwa opolskiego wywodzą się z dwóch tradycji kulinarnych – śląskiej i kresowej. Gospodynie śląskie chętnie korzystają z tradycyjnych przepisów, przygotowując m.in. gołąbki z kaszy gryczanej i ziemniaków. Tradycja przygotowywania gołąbków pochodzi z Kresów Wschodnich z rejonu Tarnopola. Ich historia sięga XIX wieku. Barbara Ogrodowska w opracowaniu Wigilia Polska wydanym przez Państwowe Muzeum Etnograficzne wspomina o gołąbkach z kaszy gryczanej i ziemniaków jako o głównej potrawie wigilijnej. Z czasem gołąbki stały się daniem przede wszystkim obiadowym. Tradycja przyrządzania oraz przepis i sposób wykonania tej potrawy przekazywane były w formie ustnej z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu przetrwały do dzisiejszych czasów.
Gołąbki zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych 9 stycznia 2006 r. w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. opolskim.