W wielu śląskich domach pranzunki przygotowuje się jako danie będące wspomnieniem smaków dzieciństwa, bo choć uważane za potrawę biedną, stanowią przysmak w niejednej rodzinie. Pranzunki (nazywane także prandzonkami, prażonkami lub prażuchami) są potrawą sycącą i stanowią posiłek jednodaniowy, a tradycja ich przygotowywania przekazywana jest ustnie z pokolenia na pokolenie. Pranzunki to masa ziemniaczano-mączna, formowana na kształt podłużnych klusek, często podawane są z podsmażonym boczkiem (słoniną) lub z cebulką, albo najlepiej z jednym i drugim. Popija się je maślanką, kefirem lub kwaśnym mlekiem.
Składniki:
- 7-8 dużych ziemniaków
- ok. 1,5 szklanki mąki ziemniaczanej
- sól
- 250 g wędzonego boczku
- 1 cebula
Przygotowanie:
Ziemniaki obrać, umyć, wlać więcej wody niż do zwykłego gotowania ziemniaków do obiadu. Posolić i zagotować. Kiedy ziemniaki się ugotują, wsypać mąkę, zamieszać i jeszcze na kilka minut zostawić na małym ogniu. Jeśli zostało za dużo wody, ugotowane ziemniaki odcedzić i potłuc z wytworzonym krochmalem na gęstą masę.
Masę nabierać łyżką i nakładać na talerz, ściągając ją drugą łyżką lub ocierając o kant talerza. Podawać polane tłuszczykiem z podsmażonym boczkiem i cebulką.
Wpis na LPT: 1 czerwca 2020 r. w kategorii: Gotowe dania i potrawy.
Wnioskodawca: Koło Gospodyń Wiejskich z Kujakowic, gm. Kluczbork.