Określenie dania harynkami w cebulowej zołzie pochodzi od nazwy jednego z produktów używanego do jego wytworzenia, a mianowicie od słowa „harynek”, czyli śledź. Obecnie wyraz „harynek” nie jest już powszechnie używany w gwarze śląskiej, w przeciwieństwie do słowa „zołza” oznaczającego sos, popularnego do dzisiaj. Harynki w cebulowej zołzie podaje się bardzo często na obiad do ziemniaków ze skórką nazywanych potocznie ziemniakami w mundurkach, a w gwarze śląskiej – pelkartoflami.
Wpis na LPT: 3 stycznia 2008 r. w kategorii Produkty rybołówstwa..
Wnioskodawca: Krystyna Larisch, Związek Śląskich Kobiet w Kórnicy, gm. Krapkowice
Składniki:
- 3 słone śledzie (matiasy)
- 250 ml kwaśnej wiejskiej śmietany
- 1 średnia cebula
- 1 łyżeczka cukru
- szczypta soli
- 1 łyżeczka octu winnego
- pieprz, ziele angielskie
- liść laurowy
- woda
Przygotowanie:
Śledzie dokładnie wyczyścić, opłukać i namoczyć na noc w zimnej wodzie. Rano wymienić wodę i moczyć jeszcze ok. 2 godzin.
Cebulę obrać, pokroić w plastry o grubości ok. 5 mm, zalać niewielką ilością wody, dodać przyprawy: cukier, sól, całe ziarenka pieprzu, ziela angielskiego, liść laurowy i zagotować. Po kilku minutach, gdy cebula będzie lekko miękka dodać ocet winny, zakończyć gotowanie. Ostudzić.
Śledzie jeszcze raz opłukać, pokroić w kawałki i ułożyć w szklanej salaterce. Ostudzony sos cebulowy połączyć ze śmietaną, całość wymieszać i zalać nim pokrojone śledzie. Można udekorować gałązką świeżego kopru lub natką pietruszki.
Więcej na temat tego tradycyjnego dania tutaj:
https://dziedzictwokulinarne.opolskie.pl/harynki-w-cebulowej-zolzie/