Stara odmiana jabłoni Königin

Wygląd:

Jabłko duże, kuliste, nieco spłaszczone. Skórka gładka z woskowym nalotem, zielonkawa w miarę dojrzewania żółknąca. Jasnoczerwony rumieniec w ciemniejsze prążki na połowie owocu. Zagłębienie szypułkowe głębokie, dość szerokie i ordzawione. Szypułka długa, cienka, wystająca ponad owoc. Zagłębienie kielichowe głębokie i szerokie. Komora nasienna mała, cebulowata.

Kształt:

Owoc kulisty, lekko spłaszczony od strony kielicha. Zagłębienie szypułkowe i kielichowe szerokie, mocno wcinające się w owoc, symetryczne. Komory nasienne niewielkie o cebulowym kształcie. Nasiona małe owalne.

Rozmiar:

Jabłko duże o średnicy powyżej 7 cm i wysokości około 6 cm.

Barwa:

Skórka zielonkawożółta, pokryta woskowym nalotem, przechodząca w żółtą w miarę dojrzewania. Krwistoczerwony prążkowany rumieniec pokrywa połowę jabłka. Miąższ biały o zielonkawym odcieniu.

Konsystencja:

Miąższ średnio ścisły, soczysty, owoc miękki.

Smak:

Jabłko winne o świeżym zapachu, aromatyczne.

Dodatkowe Informacje:

Owoce dojrzewają na przełomie września i października. Odmiana odporna na parch jabłoni, owocuje nieregularnie, ale obficie. Drzewa duże. Dawniej rosły przy hucie Małapanew. Dziś ich miejsce zajęła hałda. Odmiana bardzo rzadka.

Tradycja:

Odmiana pochodzenia angielskiego, znana od 1858 roku. Rozpowszechniona głównie w Anglii, Austrii, Niemczech i Szwajcarii. W Polsce występuje rzadko. Zaliczana do starych odmian polecanych do uprawy w przydomowych sadach przez szkółki specjalizujące się w zachowaniu starych zanikających odmian drzew owocowych, np. Ökologische Landwirtschaft und Obstbau aus historischen Büchern w Lemgo.

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych 28 sierpnia 2006 r. w kategorii Warzywa i owoce w woj. opolskim.