Żur żyniaty wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych!

Żur żyniaty, zwany również żurem żeniatym, 23 września br. został wpisany na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych, w kategorii: gotowe dania i potrawy w województwie opolskim. 

Żur należy do najstarszych potraw w naszym regionie. Jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa sauer, co oznacza kwaśny, ukiszony, zakwaszony. Żur żyniaty pamięta z domu rodzinnego większość mieszkańców Śląska Opolskiego. Ten przygotowany z dodatkiem ziemniaków, boczku lub swojskiej kiełbasy był bardziej odświętny, zwany właśnie żyniatym (ożenionym, bogatym). Ziemniaki do tego żuru podawane były na różne sposoby. Niektóre gospodynie gotowały ziemniaki pokrojone osobno, niektóre razem z wywarem i później dolewały zakwas, a jeszcze inne gotowały je całe, tłukły i takie na osobnej misce podawały na stół. Każdy nakładał sobie do żuru tyle ziemniaków, ile chciał. Jest to jedna z naszych najlepszych tradycyjnych zup, którą każdy lubi i kojarzy z rodzinnym domem.

Obecność żuru na stołach w naszych okolicach potwierdza wielu autorów książek o regionie opolskim, m.in. Wiesława Korzeniowska w opracowaniu pt. Codzienność społeczności wsi rejencji opolskiej w aspekcie zachodzących przemian (1815-1914), czy Anna Myszyńska w książce „Śląskie rozprawianie z okolic Białej, Głogówka i Krapkowic”. 

W literaturze „żyniaty” czasami odnosi się do samych ziemniaków (gotowanych razem z zupą lub osobno) a nie do dodatku kiełbasy czy boczku. To świadczy o tym, że historia żuru jest bogata i gotowany był na kilka sposobów w różnych domach Śląska Opolskiego. Cechą wspólną na pewno jest to, że żur żyniaty to niewątpliwie potrawa tradycyjna i gotowana do dzisiaj przez wiele osób z naszego regionu.

Żur żyniaty jest 69 produktem z naszego regionu, który został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wniosek o dokonanie wpisu został złożony przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kujakowicach. 

Więcej informacji tutaj:

https://dziedzictwokulinarne.opolskie.pl/zur-zyniaty-zur-zeniaty/

 

 

 

Artykuł Żur żyniaty wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych! pochodzi z serwisu Dziedzictwo Kulinarne Województwa Opolskiego.